Vítejte na stránkách chovatelské stanice Bohemia flower a na stránkách, kde se dozvíte vše o Westících!

 

Výživa Westíka

Výživa dospělého psa

Spotřeba potravy je u každého westíka jiná, závisí na stáří a aktivitě psa.

Výživa starého psa

Starší pes již nemá tolik pohybu a již mu hůře fungují střeva, ledviny a játra, potřebuje tedy stravu bohatou na uhlohydráty, která je lépe stravitelná. K dostání je speciální krmivo pro seniory, které obsahuje všechny důležité složky výživy.

Chcete-li, aby byl váš pes co nejdéle zdravý dobře ho krmte. Dobře ale neznamená hodně. "Největší problém, se kterým se veterináři u psů setkávají, je totiž nedostatek pohybu a překrmování," říká MVDr. Jiří Dousek, podle kterého "přibývá obezity, cukrovky, a dalších civilasčních chorob, včetně oslabení svaloviny páteře, a následně problémů se zády." Je dobré si uvědomit, že psi jsou stejně mlsní, jako lidé. A i pro ně platí, že jim chutná to, co je nejméně zdravé. Možná jim tedy chutnají přesolené potraviny, ale správný majitel jim je nikdy nepodá. Důvod je podle Douska jednoduchý: "Pokud není podán nápoj, tak dokonce mohou způsobit intoxikaci." Psům podle něj také nesvědčí uzeniny, a jiné kořeněné potraviny. "Tam bychom si měli uvědomit, že podání opepřené, nebo jinak okořeněné omáčky může psovi způsobit poměrně dráždivé podněty." Dousek připouští, že existují tzv. "hospodští psi", kteří jsou schopni taková jídla zkonzumovat, "ale takoví psi mají ve starším věku problémy s ledvinami."

Stejně nebezpečná je pro psa čokoláda. Bylo prokázáno, že ve větším množství je pro něj toxická. "Působí nepříznivé změny na orgánech", varuje Dousek. "Dochází i k histaminovému rozpadu. Čokoláda totiž obsahuje některé látky, které lidský organismus dokáže strávit, ale psí nikoliv."

"Což ovšem neznamená, že by pes neměl mít k dispozici sladkosti," říká etolog Vladimír Mikulica. I v přírodě totiž divoké psovité šelmy občas vyhledávají sladkosti. "Vlk, šakal i naše liška vyhledávají zralé ovoce ať už v sadech, nebo lesní. V Kazachstánu dokonce vlci chodí nakusovat melounová pole."
Do psí stravy rozhodně nepatří jakékoliv uzeniny a čokoláda. Jak se zjistilo při pokusech, pokud psa necháte žrát jen to, co mu chutná, většinou si vybere přesolenou stravu, která mu škodí na zdraví.
 
Prohlášení o Cookies